or Connect
Styleforum › Forums › Culture › Health & Body › Results of a healthy diet experiment and cost
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Results of a healthy diet experiment and cost - Page 9

post #121 of 261
Quote:
Originally Posted by username79 View Post
That's a lot of what I do, and they are damn expensive. All the other people who go to the markets or CSA are the yuppie types (hell, like myself) driving BMWs. Farmers can see (hear?) us coming from a mile away. Probably have double faced price cards. I have no problem with this. These guys are a dying breed and the ones that remain are specialists at what they do. I get lamb from the same purveyor as T. Keller, dude is really, really serious about lamb.

To give you an idea, my neighbor goes to the same farm to get milk that I do. They make delicious tasting organic milk in these incredible thick glass jars that themselves are worth the asking price (I use them to store stock). My neighbor drives his F430 there to pick up milk. "Nice drive out there, you know?" I'm sure that has some affect on the pricing structure.

You use Elysian Fields Farms? That shit is so legit. I didn't realize you could order it in smaller quantities for home use. I thought they just had the primals.
post #122 of 261
Thread Starter 
Quote:
Originally Posted by bBoy JEe View Post
Apparently the yuppie types where I live and the yuppie types where you live are in two way different snack baskets. For example (all priced Canadian), Rib steak, $9.50 a pound (cheaper if you buy a box of meat as opposed to individual cuts) Ground beef, $4.00 a pound Chicken (true free range, organic), $12 dollars Heritage pork, $15 dollars for a full rack Broccoli $0.50 a head Is this crazy cheap? Or are you getting totally ripped off?
Hmm.. very average. How are you eating cheaper for the same foods? Great price for broccoli. Pork and ground beef prices are average. Chicken is cheaper here. As for beef, properly stored, aged, and cut graded USDA Prime is $20-$40/lb no matter where I've been. If anyone wants to use the frozen Costco crap as an example, taste it first. A lot of you want to compare different cuts of meat or different foods altogether and claim you can eat cheaper. I can do the same thing, what's your point?
post #123 of 261
Thread Starter 
Quote:
Originally Posted by kwilkinson View Post
You use Elysian Fields Farms? That shit is so legit. I didn't realize you could order it in smaller quantities for home use. I thought they just had the primals.
No, Jamison. I thought Keller specifically used it but may have mixed memories. See article. In any case, it's good and you can buy small quantities. http://www.jamisonfarmlamb.com
post #124 of 261
Quote:
Originally Posted by username79 View Post
No, Jamison. Saw it on the menu at Per Se, and was like, shit, I've been there! I just checked today's menu and it looks like he's switched.

http://www.jamisonfarmlamb.com

Oh, nice. I assumed Elysian Fieds b/c that's what he's always used at TFL. It's generally considered to be one of the best, if not the best, in the country. It was always used at Cyrus too. I'll check out Jamison though.
post #125 of 261
Thread Starter 
Quote:
Originally Posted by kwilkinson View Post
Oh, nice. I assumed Elysian Fieds b/c that's what he's always used at TFL. It's generally considered to be one of the best, if not the best, in the country. It was always used at Cyrus too. I'll check out Jamison though.

Edited my post. I think I confused myself.
post #126 of 261
There is a lamb better than all of these, and available to the public. I won't tell, though.
post #127 of 261
Quote:
Originally Posted by iammatt View Post
There is a lamb better than all of these, and available to the public. I won't tell, though.



Hey what do you know about Brian flannery?
post #128 of 261
Quote:
Originally Posted by kwilkinson View Post


Hey what do you know about Brian flannery?
I like Bryan. Nice guy.
post #129 of 261
Do you like his meat?
post #130 of 261
Quote:
Originally Posted by kwilkinson View Post
Do you like his meat?
I know him a lot better when he was with the original Bryan's in SF. Their meat is fantastic. He split from his brothers some years ago, and opened in Marin, and when I have bought meat from him it has been quite good. I think he is extremely trustworthy, but Marin is actually not that sophisticated a place, so his stock can border on uninteresting. He knows his meat, that is for sure.
post #131 of 261
I find it interested that a man who eats $40/lb steaks in this thread is the same cheap bastard telling me to use BIC razors in my threak.
post #132 of 261
Quote:
Originally Posted by username79 View Post

As for beef, properly stored, aged, and cut graded USDA Prime is $20-$40/lb no matter where I've been. If anyone wants to use the frozen Costco crap as an example, taste it first.

A lot of you want to compare different cuts of meat or different foods altogether and claim you can eat cheaper. I can do the same thing, what's your point?

look at all this frozen skirt-busting fat crap the butcher sliced 5 minutes before, right through the looking glass



pay for your 40$ filet bro, it'll make you feel better on the internet
post #133 of 261
Thread Starter 
Quote:
Originally Posted by Trompe le Monde View Post
look at all this frozen skirt-busting fat crap the butcher sliced 5 minutes before, right through the looking glass
Amusing that my point was that it had to be tasted and you post a picture of it. Even an idiot like you can probably concede that there are many variables to steak besides how it looks as a picture posted on the internet. Thanks for playing again bro.
post #134 of 261
Thread Starter 
Quote:
Originally Posted by SkinnyGoomba View Post
I find it interested that a man who eats $40/lb steaks in this thread is the same cheap bastard telling me to use BIC razors in my threak.
Not sure it's worth replying to a guy who uses "threak" instead of "thread", but: Yes, because there is a difference in quality between grades of steak, how long and how they were aged, the source of the meat, the feed used, etc. All this changes the cost. Where as you are spending exorbitant amounts on re branded drug store cosmetics and using so many of them that you are causing a problem you are then "fixing." Look at the ingredient lists on your Kiehls crap. The costliest ingredients, but the ones that make up what Kiehls uses to advertise the product, are always dead last. Also, a single blade disposable razor is the best non-esoteric for shaving sensitive skin. What was your point again?
post #135 of 261
Sorry, I know you have it all figured out.
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Health & Body
Styleforum › Forums › Culture › Health & Body › Results of a healthy diet experiment and cost